Kapadokya

Kapadokya
Kapadokya

Kapadokya Dünya’nın en ilginç ve önemli jeolojik yapısına ve tarihine sahip bölgelerinden biridir. Verimli toprağı ve farklı kaya oluşumları binlerce yıl boyunca yörenin insanlarına sürekli yiyecek ve sığınak sağladı. Bölge sakinleri sebze, meyve yetiştirmek için toprağı mükemmel buldular.

Milyonlarca yıl önce bir volkanik patlama serisi tüm bölgeyi harap etti, lavlar şimdi tüf kayalar diye adlandırdığımız şekli aldı. Binlerce yıllık yağmurlar bunları ilginç şekillere sokarak “Peri bacaları”nı oluşturdu. Buraya gelen ilk insanlar kayaların kolay oyulduğunu fark edip evlerini içlerine kurdular. Ayrıca bu oluşumların mükemmel bir izolasyona sahip olduklarını, yazları serinliği ve kışları sıcağı koruduklarını fark ettiler. Girişleri yükseğe alarak olası işgalcilerden ve düşmanlarından korundular.

Bölgenin kalbindeki Çavuşin kasabası, Kapadokya’nın tüm gizemlerini keşfetmek isteyenlerin gözde noktasıdır. Çavuşin tarih ve modernizmin buluştuğu yerdir. Bambaşka bir yerde, bambaşka bir zamanda olduğunuzu hissederken aynı zamanda her tür modern tesise erişebileceğinizi gözlemleyeceksiniz. Tıpkı atalarının yüzyıllardır yaptığı gibi, Çavuşin halkı güzel manzarasıyla uyum içinde yaşamaktadır. Burada Türk misafirperverliğinin Anadolu insanıyla pekişmiş hâline tanık olacaksınız. Buradaki insanlar meraklı oldukları gibi her zaman çay eşliğinde muhabbet etmeye hazırdırlar. Hatta bazen gezmeniz için evlerinin kapısını sizlere açabilirler. Bu misafirperverlik, tarih ve muhteşem manzaraların harmanlaştığı Çavuşin burayı benzersiz kılar.

İster bir tarihçi, ister bir sanatçı olun, Çavuşin herkese özel bir şey sunuyor.

Kapadokya
Kapadokya

ÇAVUŞİN

Tarihi ve turistik yerlere ulaşmakta merkez kabul edilen Çavuşin Kapadokya bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Çavuşin rüzgarların ve yağmurun vermiş olduğu doğal biçimi ile insanların yerleşmek için yaptıkları mekanlar bütünleşerek, hiçbir yerde rastlayamayacağınız doğal bir güzellik sunmaktadır. Çavuşin’in eski yerleşim yeri oldukça etkileyicidir. Çavuşin çevresindeki ilk yerleşim, Roma İmparatorluğu döneminde devlet baskısından kaçan ilk Hristiyanlar tarafından oluşturulmuştur. Bu Hristiyanların çoğu keşiş yaşantısı sürmek amacıyla bölgedeki peribacaları içine küçük hücreler oymuşlardır. Hristiyanlığın devletin resmi dini olarak kabul edilmesinden sonra keşişleri manastır hayatına çekebilmek için bölgede manastır inşasına hız verilmiştir. Manastır hayatının başlamasıyla birlikte Kapadokya’da inşa edilen kiliselerden biri de Çavuşin’ deki Vaftizci Yahya Kilisesi’dir.

Modern dünyanın elinin değmediği kalabalıktan, gürültüden, çarpık yapılardan uzak, büyüleyen bir coğrafyada bulunan Çavuşin’ de İmparator Nicephorus Phocas adına yapılan Çavuşin Kilisesi İncil’den alınan sahnelerin en yoğun biçimde yer aldığı dini bir yapı olma özelliğini taşır.

Çavuşin, peribacaları, tüneller ve muhteşem bitki örtüsüne sahip alanlardır. Vadisi,doğal kaya oluşumları ve renkleriyle kızıl-tüf-kaya oluşumlarının çoğunu içerisinde barındıran ve güneşin batışıyla kızıla bürünen Kızılçukur Vadisi, peribacaları oluşumlarını en iyi izleyebileceğiniz ve içerisinde birbirinden farklı dönemlerde inşa edilmiş kiliseleri ile Güllüdere Vadisi bölgenin önemli yürüyüş mekanları arasındadır.