Kapadokya’da Phocas Cave Suites

Her mağaranın bir butik otele, her küçük inin afili otel odasına dönüştüğü Kapadokya’da, aman ‘butik’ kelimesini cümle içerisinde kullanırken dikkat! Bazı otellerde aynı dilden konuşmadığınızı hissetmek mümkün. Neyse ki geçen sene açılan Phocas Cave, bunlardan değil.

Neden şimdi?
Kapadokya’nın hazır caydıran sıcakları dinmişken, can yakan soğukları çıkmadan, tatlı tatlı esen gündüzleri bozmadan.

Özelliği ne?
Tarihi taşlara, tepelere gram zarar vermeden; doğal kaya oluşumlarını milim oynatmadan; sadece insan eliyle üç yıl süren bir restorasyon sonucu ortaya çıkmış. İddiaları bu. Doğal yapısı, duruşu iyi geliyor, sakinleştiriyor.

Hangi odasında kalmalı?
Balkonlu taş oda. Odanın içi çok geleneksel koksa da balkonu adamı fena çarpıyor. Önünüzde şarap kadehi, kımıldamadan saatlerce durmak istiyorsunuz. Bin yıllık taşları dinlemek ve konak hikâyeleri uydurmak…

Banyosu nasıl?
Balkon hariç, hemen her odanın en güzel kısmı. Bazılarında daha loş, daha modern, bazılarında taştan ve otantik.
Günü otelde geçirecekseniz… Sıkı kahvaltı ve akşam yemeği faslı dışında otel ve civarında çok da oyalanmamalı, muhtelif aktivitelere yüklenmeli.

Kapadokya’da Phocas Cave Suites
Otel çalışanlarının/sahiplerinin kolu, bölgede yapabileceğiniz her türlü aktiviteye uzanabiliyor. Kimisi balon pilotu; gündoğumundaki balon turlarına katılım kolaylığı sağlıyor; kimisi ATV turları, yürüyüş atraksiyonları düzenleyenlerle yakın ahbap, hemen aracı oluyor.

En büyük artısı…
Tüm çalışanların yüzündeki tebessüm… Kırk yıllık ahbap gibi sarıyor, sarmalıyor. Her türlü kusuru, eksikliği örtüyor. Kapıda Lütfiye Hanım tatlı diliyle, mutfakta Soner Bey şahane menemeniyle tatilin en tatlı anısına dönüşüyor.

En büyük eksisi…
Lobisinden bazı odalarına, restoran bölümünden balkonuna yer yer insanın üstüne gelen ‘kitsch’ havadan kaçış yok. Yörenin doğal dokusu, geleneksel tarzı daha ‘yormayan’, daha ‘yeni’ duran bir dille korunabilirmiş.

Bu yazı 20.09.2015 yılında Hürriyet gazetesinde yayınlanmıştır.
Yazının orijinali: https://www.hurriyet.com.tr/kapadokya-da-phocas-cave-suites-30109665